Żabki
KĄCIK SMAKOSZA
KĄCIK SMAKOSZA
Wiosenne sałatki – pełne zielonych sałat i młodych warzyw są witaminową bombą na początku wiosny. Dodatek pieczonego drobiu, jajek na twardo czy awokado sprawia, że są również treściwe i z powodzeniem mogą stanowić samodzielny posiłek – lekki lunch czy kolację.
„Sałatka wiosenna z jajkami”
- 4-5 kromek chleba tostowego pełnoziarnistego
- 1 mała sałata strzępiasta
- po garści rukoli, roszponki i rzeżuchy
- 1 czerwona cykoria (radicchio)
- 100 g fety (twardej, pokrojonej w kostkę, np. w zalewie ziołowej)
- 100 g szynki drobiowej prasowanej
- 1 ogórek sałatkowy wąż
- 1 pęczek rzodkiewek
- 2-3 jajka na twardo
- sos winegret
Z kromek chleba wyciąć foremką grzanki np. w kształcie kwiatków, ułożyć na blasze i upiec przez 5 minut na rumiano w piekarniku nagrzanym do 200ºC. Ostudzić. Sałaty i cykorię opłukać, osuszyć, większe liście rozerwać na kawałki. Ogórek pokroić na plasterki, rzodkiewki na połówki. Fetę osączyć z zalewy. Szynkę pokroić w słupki. Jajka ugotować na twardo, obrać, pokroić na plasterki. Wszystkie składniki włożyć do miski, skropić winegretem, lekko wymieszać i od razu podawać.
„FASZEROWANE JAJKA Z KIEŁKAMI”
- 4 jajka
- 1 awokado
- sól, pieprz
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- 1 ogórek konserwowy
- 1 łyżka natki pietruszki
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- kiełki brokuła lub rzeżuchy
Jajka ugotować na twardo, następnie schłodzić i poprzekrawać na pół. Wyjąć żółtka i rozgnieść je z awokado i jogurtem naturalnym. Masę wymieszać z pokrojonym w drobną kostkę ogórkiem, posiekaną natką pietruszki i sokiem z cytryny. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Połówki jajek napełnić farszem. Na każde jajko położyć sporą porcję kiełków.
„OMLECIK PIANKOWY ZE SZPINAKIEM”
- 100 g mrożonego szpinaku
- 2 jajka
- łyżka mleka
- łyżka mąki
- szczypta soli
- oliwa do smażenia
Szpinak umyj, pokrój w paski. Rozgrzej oliwę na patelni i smaż go przez chwilę. Jajka rozbij. Oddziel białka od żółtek. Z białek ubij pianę, dodaj szczyptę soli. Żółtko wymieszaj z mlekiem, dodając mąkę i masę ze szpinakiem. Delikatnie połącz z pianą. Smaż omlety.
„Sałatka z buraczkami”
8 jędrnych mandarynek pomarańcza
40 dag ugotowanych buraczków sól, pieprz
3-4 łyżki sosu chili 3 łyżki oleju
czerwona cebula 8 dag roszponki
pęczek szczypioru
Mandarynki obrać, podzielić na cząstki, zdjąć z nich błonki. Buraczki osuszyć, pokroić w plastry o grubości ok. pół centymetra. Mandarynki oraz buraczki ułożyć na półmisku na zakładkę, jak dachówki. Z pomarańczy wycisnąć sok. Wymieszać z sosem chili, solą i pieprzem, roztrzepać z olejem. Marynatą (2 łyżki zostawić) polać mandarynki i buraczki. Cebulę i szczypiorek posiekać, posypać nimi sałatkę. Roszponkę umyć, polać resztą marynaty, ułożyć na sałatce (roszponka – warzywo liściaste przypominające wyglądem sałatę).
,,Dzwonki św. Mikołaja” –
składniki na ok. 20 sztuk:
składniki na ok. 20 sztuk:
- 200g mąki pszennej
- 100g cukru
- ½ kostki masła
- żółtko
- polewa czekoladowa
Ciasto zagnieść, owinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Rozwałkować, wyciąć foremką dzwonki. Ułożyć na blasze i piec ok. 10 minut w temperaturze 200° C. Po ostudzeniu ozdobić polewą i lukrem. SMACZNEGO!
„Borowiki wigilijne”
- 2-3 kapelusiki suszonych prawdziwków na osobę
- mleko do namaczania grzybów
- kilka łyżek drobnej bułki tartej
- masło do smażenia
- kilka łyżek mąki
- sól, pieprz, jajo
- siekana natka pietruszki
Prawdziwki namocz w mleku na całą noc, a następnego dnia dodaj do nich trochę wody i gotuj aż będą miękkie. Osącz je, a po ostudzeniu oprósz solą, pieprzem i mąką. Każdy kapelusik zanurz w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Smaż na maśle, aż bułka się zrumieni. Grzyby podawaj posypane natką.
„Faszerowany bakłażan”
- 2 średnie bakłażany 15 dag żółtego sera
- cebula olej do smażenia
- do smaku sól, pieprz, zioła 2 ząbki czosnku
- 2 średnie pomidory lub 4 koktajlowe
Bakłażany należy wymyć i przekroić wzdłuż na połowy. Łyżeczką ostrożnie wydrążyć miąższ, pozostawiając około centymetr od skórki. Wnętrze osolić. Cebulę posiekać, pomidory pokroić w dużą kostkę. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić cebulę, miąższ bakłażanów i pomidory. Doprawić, dodać czosnek i dusić, aż wyparuje woda. Zetrzeć ser na tarce, dodać do farszu, wymieszać i napełnić farszem połówki bakłażanów. Włożyć na 45 minut do piekarnika rozgrzanego do 180ºC.
„Fritata z ziemniakami”
- 2 ziemniaki 40 g sera pleśniowego
- ½ papryki 2 łyżki czerwonej fasoli w puszce
- 1 łyżeczka masła 1 cebula dymka
- 4 jajka sól i pieprz
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie do miękkości i pokroić w ósemki. Na maśle podsmażyć pokrojoną w paski paprykę. Jajka roztrzepać, wymieszać z ziemniakami, papryką, pokruszonym serem, wlać na rozgrzaną patelnię. Dodać posiekaną dymkę razem ze szczypiorem oraz fasolę, następnie doprawić solą i pieprzem. Smażyć, aż masa jajeczna się zetnie.
„Wstęgi z dynią i rukolą”
- 50 dag makaronu szerokie wstążki (parpadelle)
- 2 garście rukoli
- mała dynia 2 ząbki czosnku
- 5 łyżek masła 15 dag parmezanu
- 2 łyżki oliwy extra vergine sól, pieprz
Makaron ugotować w osolonej wodzie al. dente. Odcedzić i skropić oliwą. Listki rukoli umyć i osuszyć, a następnie usunąć twarde łodyżki. Dynię przekroić na pół, usunąć skórę, pestki i włókna, a miąższ pokroić na małe kawałki. Na patelni rozgrzać masło, włożyć dynię, oprószyć ja solą, pieprzem i smażyć, aż się zrumieni. Ząbki czosnku obrać i wycisnąć przez praskę. Dodać do makaronu i wymieszać. Dodać także dynię i jeszcze raz delikatnie wymieszać. Parmezan zetrzeć na tarce do ogórków – na drobne płateczki. Makaron przełożyć na talerze, posypać parmezanem i listkami rukoli.