Słoneczka Z życia grupy

PAŹDZIERNIK

Miesiąc październik to kolejny spędzony szczęśliwie razem w przedszkolu. Inspiracji do nowych zagadnień dostarczyła nam pora roku. Omawialiśmy dary jesieni z lasu, ogrodu i sadu. Przeliczaliśmy kasztany i liście zwracając na ich zmieniające się kolory. Również nie zabrakło wrażeń związanych z odkrywaniem znanych i mniej znanych grzybów. Aura sprzyjała wychodzeniu na ogród przedszkolny, gdzie liście klonów pięknie zmieniały kolory i dawały radość z opadających liści.
 W minionym miesiącu obchodziliśmy „Dzień dyni”. Dzieci miały możliwość zapoznania się z naturalnymi okazami dyń, ich kolorami, kształtami i specyficzną powierzchnią. W grupie tworzyliśmy dyniowe  prace plastyczne z papieru wycinając i malując szablony. Cały dzień upłynął wśród zagadek, zabaw ruchowych, zawodów sportowych o tematyce dyniowej. W październiku przedszkolaki zapoznały się ze sposobami konserwowania przechowywania zapasów na zimę tj. kiszeniem kapusty. Przygotowywaniem dżemów, kompotów, suszeniem grzybów. Podczas aktywności plastycznej poznały technikę stemplowania, pieczątkowania pieczątkami z ziemniaczka.
 Nadal ćwiczymy wierszyki i piosenki na „Pasowanie na przedszkolaka”

Miesiąc wrzesień był szczególny dla naszych przedszkolaków, ponieważ wszystko dla nich było nowe, był to etap poszerzania kręgu kolegów i koleżanek o nowe znajomości, przyjaźnie. Dzieci poznały również nauczycieli i personel pracujący w przedszkolu. Z tego względu dużo mówiliśmy o tym jaki powinien być przyjaciel i analizowaliśmy postawę wzajemnej pomocy, życzliwości, opieki dzieci starszych na młodszymi.
   Kolejnym zagadnieniem, którym zajmowaliśmy się był „Kodeks grupy”, czyli zasady, które wspólnie ustaliliśmy z dziećmi a które należy przestrzegać.
  Aby było nam wesoło uczyliśmy się piosenek i krótkich wierszyków np. Mały Tomek”, „Jestem zuch”, „Jestem sobie przedszkolaczek”, „Kiedy świeci słonko”.
  Ważnym tematem było bezpieczeństwo. Słoneczka podczas zabaw w ruch uliczny, konstruowanie pasów dla pieszych czy wykonywanie sygnalizatora poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze jako pieszy.
  Świetna zabawa towarzyszyła naszym przedszkolakom podczas „Dnia Kropki”.
Dzieci poszukiwały w przedszkolu elementów w kształcie koła, tworzyły koła z różnych materiałów: tasiemek, sznurków, odnajdywały okrągłe znaki drogowe i wykonały pierwszą wspólną pracę plastyczną „Stonogę” również z kółek.
  W ostatnim tygodniu września dzieci zapoznały się z funkcją służb ratowniczych bardzo ważnych aktualnie w czasie pandemii: straży pożarnej, policji, służby zdrowia i numerem alarmowym łączącym te zawody, czyli 112.
  W tym tygodniu przywitaliśmy jesień bardzo skromnie z powodu pandemii, bez korowodu z darami. Zabawy o tematyce jesiennej towarzyszyły nam w sali przez cały dzień i były pełne kreatywnej działalności dzieci: wycinanie, klejenie, kolorowanie jeżyka, śpiewanie piosenek jesiennych, rozpoznawanie darów jesieni, które będą tematyką kolejnych tygodni.
  Poniżej zamieszczam teksty wierszy i piosenek do utrwalania:

Piosenka pt. „Jestem sobie przedszkolaczek’”,

Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę.
Na bębenku marsza gram
Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam
Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam
ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam

Wiersz „Mam trzylatka”

Mam trzy latka, trzy i pół
                              Sięgam brodą ponad stół
                              Do przedszkola chodzę z workiem
                              I mam znaczek z muchomorkiem.
                              Wszystko zjadam z talerzyka,
                              Tańczę, kiedy gra muzyka

Wiersz pt. „Wpadła gruszka”

Wpadła gruszka do fartuszka.
     A za gruszką dwa jabłuszka
     A śliweczka, spaść nie chciała
     Bo była niedojrzała.

Wiersz „Dobre wychowanie”