Muchomorki Zabawy sensoryczne w domu

26.03.2020r.

Zabawy ze sznurkiem

Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:

- spacer po sznurku uważając by z niego nie "spaść"

- przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę

- przejście po sznurku "stópkami", tyłem, bokiem

 


Siłowanki

Udajemy, że nasza ręka przykleja się do wszystkiego. To może być stolik, ściana, nasze udo, głowa dziecka itd. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Zadanie dziecka polega na oderwaniu ręki od tego miejsca. Musi to jednak robić stopniowo, zaczynając od jednego palca. Jak uwolni ostatni, nasza ręka szybko przykleja się w inne miejsce. I chociaż wydaje się, że to lekka zabawa, to dziecko musi użyć jednak trochę siły, aby uwolnić rękę (zwłaszcza, jeśli bawi się w ten sposób z tatą).25.03.2020r.

Tor przeszkód

Nie znam dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci
 

Skocz do mety!

W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to aż ktoś przekroczy linię mety! 
24.03.2020r.

  1. Wyścig żółwi
Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieciaki lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Wsypcie groch lub kaszę do woreczka na mrożonki lub do jednorazowych rękawiczek( które w innych zabawach posłużą do innych celów). A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieciaki lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.
Modyfikacją tej zabawy może być chodzenie jak krab, wówczas woreczek mamy na brzuchu. Miłej zabawy!!
 
  1. Butelkowy slalom
Uważacie, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczynacie od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą Wam się w domu plastikowe butelki.23.03.2020r.

Sypka tablica
Na dużej tacy lub kuchennej stolnicy rozsypujemy warstwę mąki, kaszy manny lub piasku – i tabliczka gotowa. Na ciemniejszym tle kreślone przez dziecko znaki będą lepiej widoczne, co z pewnością zachęci je do dalszej zabawy. Sypką tabliczkę ściera się jednym ruchem ręki, a powierzchnię można wyrównać dosypując odrobinę mąki lub kaszy. Jest to wspaniała zabawa przygotowująca palce do pisania oraz koordynacja wzrokowo – ruchowa przygotowująca do odwzorowywania z tablicy, wtedy gdy rodzic poprosi o odwzorowywanie wcześniej przygotowanych szablonów liter lub kształtów.
 
Wyścigi z rodzicem lub rodzeństwem
Do tej zabawy potrzebna jest podłoga oraz koce lub poduszki z krzeseł. Ilość osób ścigających się uzależniona jest od wielkości pomieszczenia, w którym zabawa się odbywa. Jeżeli wykorzystujemy koc, wówczas składamy go w kwadrat dla każdego uczestnika i klękamy na nim w klęku podpartym (tylko uwaga: pupa dotyka pięt i się nie podnosi). W tej zabawie ćwiczymy przede wszystkim obręcz barkową i mięśnie rąk, poprzez odpychanie się rękami i przesuwanie się do przodu.
 
 
20.03.2020r.

Pomoc rodzicom
Najwspanialszą aktywnością sensoryczną jest praca w domu np. przy rozwieszaniu prania. Mokre pranie pobudza czucie głębokie i powierzchowne w dłoniach, doskonałe ćwiczenie dla dzieci z nadwrażliwymi dłoniami, zwinięte skarpety wyciągnięte z pralki, które należy odwrócić na prawą bądź lewą stronę (motoryka mała), w końcu wieszanie prania na suszarce (planowanie motoryczne) i do tego klamerki (mobilizacja mięśni palców, motoryka mała). Kochani rodzice, może wieszanie tego prania będzie trwało znacznie dłużej aniżeli sami byście to zrobili, ale miejcie na względzie fakt, że dziecko jest przez pewien czas zajęte, ćwiczy swoje dłonie, uczy się wykonywać czynności domowe a poza tym nigdzie się teraz nie śpieszycie


 
Wykonywanie biżuterii oraz salon fryzjerski
Ktoś może pomyśleć, że to dla dziewczyn, otóż nic bardziej mylnego. Owszem dziewczynki lubią nawlekać kolorowe koraliki i robić własną biżuterię, ale chłopcy też mogą być projektantami biżuterii dla mamy. Zakończcie taką aktywność pokazem mody lub wystawą biżuterii. Podobnie z salonem fryzjerskim, niech dzieci wcielą się w role fryzjera i czeszą swoich rodziców, nawijają wałki, przypinają spinki, klamry. Doskonała zabawa na długo i doskonałe ćwiczenie motoryki, czucia powierzchownego. Nie zapominajmy również o czasie wspólnie spędzonym z rodzicami.