Biedronki Żyj zdrowo i kolorowo

 Znalezione obrazy dla zapytania grafika rzodkiewka

RZODKIEWKI

Mają mało kalorii, za to pełno witamin i minerałów.
Dają nam siłę i zdrowie.
 
Rzodkiewki są lekkostrawne, poprawiają pracę wątroby i żołądka, zapobiegają zgadze i niestrawności. Można je zjadać w całości. Młode listki są tak samo zdrowe jak główki. Zawierają np. siarkę, która reguluje pracę gruczołów łojowych. Jeśli masz kłopoty z włosami – chrup rzodkiewki! Mają również sporo potasu, magnezu, wapnia, chloru, witamin z grupy B, witaminę C oraz żelazo. Cenne są również kiełki – zawierają dużo witaminy C i PP. Są bogate w jod, magnez, cynk, żelazo, wapń oraz związki siarki. Doskonale oczyszczają drogi oddechowe, poprawiają stan paznokci, skóry i włosów. Najbardziej soczyste są odmiany długie. Rzodkiewki w całości czerwone są słodkie i delikatne, a czerwono – białe ostre.

 
CZY WIESZ, CO JESZ…  SOLI  –  nie do woli
 
Ze zdrowotnego punktu widzenia powinniśmy jadać nie więcej niż płaską łyżeczkę soli dziennie, chodzi nie tylko o biały proszek w solniczce.
Sól może mieć różne kolory. Nie mają one znacznego wpływu na walory zdrowotne, tylko na smakowe, a głównie na wzrokowe:
 

  • Biała  –  to sól oczyszczona ze wszelkich domieszek w procesie produk.
 
  • Szara –  to  sól  m.in.  z  rejonu   atlantyckiego   wybrzeża   Francji,  ale
                     i rodzima sól kamienna. Jest lekko wilgotna i nie oczyszczona
                     z minerałów sąsiadujących ze złożami soli.
 

  • Czarna –  to sól m.in. z Hawajów.  Swą  barwę  zawdzięcza  dodatkowi
                     węgla aktywowanego ze spalonych orzechów kokosowych.
 

  • Czerwona i złocista  –  to  sól  m.in. z wysp  Pacyfiku.  Jej  kolor  jest
                     rezultatem domieszki glinek bogatych z związki żelaza.
 

  • Różowa  –  to  sól  wydobywana m.in. w Himalajach.  Jej dodatkiem są
                    minerały używane do … wyrobu tac i talerzy.
 
 

WIELKANOCNE  ZABAWY
 
Wspólne, rodzinne malowanie pisanek to nie jedyny świąteczny zwyczaj, który może wprawić dzieci w zachwyt. W innych państwach maluchy również z wielką niecierpliwością czekają na nadejście Wielkanocy. I tak:
 
W POLSCE – nasze dzieci z radością stroją koszyczki wielkanocne. Z przejęciem malują pisanki i przyozdabiają święconkę świeżym bukszpanem oraz baziami. Ekscytująca jest też wyprawa w Wielką Sobotę do kościoła, by poświęcić pokarmy. Każdy malec z dumą niesie swój koszyczek i już w drodze powrotnej… podjada przysmaki z koszyczka i liże cukrowego baranka.
 
W USA 
– podobnie jak w Polsce, tam też kupuje się mnóstwo jajek i przyozdabia je, ale nie święci. Rodzice chowają pisanki przed dziećmi w różnych zakamarkach domu lub ogrodu. W niedzielny poranek z wypiekami na twarzy, maluchy przeszukują szuflady, szafy. Zaglądają pod każdy krzaczek i kamień w ogrodzie. Dzieci muszą znaleźć jak najwięcej jajek. W nagrodę mogą je zjeść albo wymienić na fanty: słodycze czy zabawki. Kurze jaja często zastępuje się bardziej lubianymi przez malców czekoladowymi.
 
W ROSJI – po śniadaniu wielkanocnym dzieci biorą udział w emocjonujących zawodach. Najpierw wybiera się, w ogrodzie lub na polu, porośnięte młodą trawą zbocza, z niewielkim spadkiem, albo przygotowuje się specjalny tor (z grubego kartonu czy z cienkiej blachy). Następnie każde z dzieci dostaje kilka ugotowanych pisanek. Potem maluchy kolejno wypuszczają (z jednego miejsca) jajka, a te toczą się w dół. Dziecko, którego jajko trafi w inne, zabiera je. Wygrywa ten, kto uzbiera najwięcej jajek.
 
W CZECHACH – w poniedziałkowy poranek mali Czesi chodzą od domu do domu, niczym u nas kolędnicy w okresie Bożego Narodzenia. Składają mieszkańcom życzenia i śpiewają wielkanocne piosenki. W nagrodę otrzymują pisanki. Potem urządzają zawody w ich zbijaniu. Stukają nawzajem pisanką o pisankę, aby sprawdzić, czyje jajko jest twardsze. Zwycięzca przejmuje pisankę przeciwnika. Wygrywa osoba, która uzbiera najwięcej jajek.
           
W NIEMCZECH – wielkanocny zajączek ukrywa kolorowe jaja w ogrodzie. Do każdej pisanki dołącza paczuszki ze słodyczami i prezentami. Całą noc z soboty na niedzielę maluchy śpią bardzo czujnie, by nie przegapić porannego bicia dzwonów kościelnych. Gdy te się odezwą, dzieci wyruszają na poszukiwania.

 
 
Znalezione obrazy dla zapytania grafika wiosenne drzewko

RODZINNA  ZABAWA
 
         Marzec nieodmiennie kojarzy nam się z rychłym przyjściem wiosny, a co za tym idzie ze zmianami, jakie zaczną dziać się w świecie przyrody.
         W te właśnie dni proponujemy wybrać się z dzieckiem na spacer i pozwolić mu wybrać jakieś drzewko lub inną roślinę, która zostanie jego „najbliższym przyjacielem” na następnych kilka miesięcy.
         Wytłumaczmy dziecku, że będziemy wielokrotnie odwiedzać „przyjaciela” i sprawdzać, co u niego słychać.
         Przy każdej kolejnej wizycie rozmawiajmy o tym, jak roślinka wygląda, jakie zmiany u niej widać, czy zaczęła już puszczać pąki, czy ma jakieś liście, może kwiaty?
         Zachęćmy dziecko, aby po każdej wizycie u „przyjaciela” rysowało jego aktualny portret. Zachowajmy te obrazki, a kiedy znów nadejdzie zima, z chęcią wspólnie pooglądamy ten, jedyny w swoim rodzaju „pamiętnik”.

 
 
Znalezione obrazy dla zapytania grafika zabawy dzieci wiosną
 
RADY NA WIOSENNĄ ALERGIĘ
 
Nadchodzi trudny czas dla alergików. Rośliny pylą, pyłki atakują głównie drogi oddechowe. Pojawia się katar, kaszel, łzawienie oczu. Jak skutecznie pomóc dziecku?
  1. OCZYSZCZAJ NOS.  Kilka razy dziennie podawaj maluszkowi do nosa sól fizjologiczną, spray z morską wodą. Oczyszczą go z pyłku.
  1. NA SPACER WYCHODŹCIE NAJLEPIEJ PO DESZCZU. Wtedy pyłków jest najmniej. Jeśli świeci słońce, zabieraj na spacer paczkę chusteczek i wodę. Gdy dziecku zaczną łzawić oczy lub pojawi się katar, przemyj mu buzie i oczy. Po powrocie do domu wykąp malca i zmień mu ubrania.
  1. KONIECZNIE IDŹ Z DZIECKIEM DO LEKARZA.  Jeśli ma silną alergię na pyłki, musi dostawać leki. Zwykle są to środki antyhistaminowe zmniejszające stan zapalny oraz antyalergiczne spreje do nosa.